‹ Prev
Next ›
Pacon Marble Hard Cover Wide Rule Composition Book
1 Subject(s) - 100 Sheets - 200 Pages - Wide Ruled Front Ruling - Red Margin - 9.75" Height x 7.5" Width x 0.4" Depth - Black Marble Cover - Recyclable, Hard Cover, Dry Erase Surface - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Great ways for your student to learn, engage and have fun
- Combines dry-erase surfaces with composition book pages to record and keep notes
- Write, erase and write again on the inside and back covers
- Ruled for neater notes
Select Product Options
Cover Color: Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | PMMK37101DE |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Marble Hard Cover Wide Rule Composition Book |
| Marketing Information | Organize your day, your thoughts or just practice your lesson using the dry-erase surfaces inside this composition book. Two dry-erase surfaces, located inside the front and back covers, provide exciting new ways for your student to learn, engage and have fun. Black, marble, hard cover composition book comes in wide (3/8") ruling with red margins. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Pages | 200 |
| Number of Subjects | 1 |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Black |
| Cover Design | Marble |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 9.75" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Description
Pacon Marble Hard Cover Wide Rule Composition Book
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA3805238 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA10322CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77290CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77293CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA97228CSContact customer service to check availability
-
Product Code: TOP63978Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20930Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20940Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204518 Stock Available
-
Product Code: MEA7393049 Stock Available
-
Product Code: MEA84003042 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD77 Stock Available
-
Product Code: SPR83255BD3 Stock Available
-
Product Code: TOP1038530 Stock Available
-
Product Code: TOP103886 Stock Available