‹ Prev
Next ›
Mead Five Star Subject Spiral Notebook
1 Subject(s) - 100 Sheets - Wire Bound - 3 Hole(s) - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 3" Height x 10" Width x 11" Length - Assorted Plastic, Paperboard Cover - Dual-pocket Divider, Water Resistant, Durable, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock - 6 / Pack
38 Stock Available
- Study APP capability; durable, water-resistant covers protect your notes all year long
- High-quality paper prevents ink from bleeding through pages
- Perforated pages let you quickly transfer pages into binder or pocket
- Spiral Lock wire prevents coil from catching onto clothing
- Storage pocket keeps loose pages conveniently organized
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 38052 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Line | Five Star |
| Product Name | Five Star Subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | One-subject, wire-bound notebook features durable, water-resistant covers to keep your notes protected all year long. College-ruled, high-quality paper resists ink bleed to help keep your writing legible. Neat sheet pages are perforated for clean, consistent removal. Spiral lock wire prevents the coil from snagging onto your clothing or backpack. Reinforced storage pocket help prevent tears and offers convenient storage for your loose papers. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Cover Material |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Mead Five Star Subject Spiral Notebook
People who bought this also bought
-
Product Code: PACPMMK37101DEContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA10021CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA10034CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA125317 Stock Available
-
Product Code: ROA7722269 Stock Available
-
Product Code: ROA772647 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA97228CSContact customer service to check availability
-
Product Code: TOP2080138 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204518 Stock Available
-
Product Code: MEA7393049 Stock Available
-
Product Code: MEA84003042 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508126 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD77 Stock Available
-
Product Code: SPR83255BD3 Stock Available
-
Product Code: TOP1038530 Stock Available
-
Product Code: TOP103886 Stock Available