‹ Prev
Next ›
Ampad Kraft Cover Steno Book
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
162 Stock Available
- Gregg-ruled, 11/32" spacings with center ruling for segregating notes
- Chipboard in front and back protects your notes
- Sturdy cover for convenient writing support
- Wire lock binding on top
Select Product Options
Sheet Color: White
Number of Sheets: 70
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25472 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Kraft Cover Steno Book |
| Marketing Information | Steno notebook contains 15 lb. green tinted paper that is Gregg-ruled with 11/32" spacings and center ruling for segregating notes. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Sturdy cover protects pages and information. Top wire binding allows easy access to pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Material | Kraft |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Ampad Kraft Cover Steno Book
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA12274Contact customer service to check availability
-
Product Code: ROA1228421 Stock Available
-
Product Code: TOP25274203 Stock Available
-
Product Code: TOP74688228 Stock Available
-
Product Code: TOP8021707 Stock Available
-
Product Code: TOP80220190 Stock Available
-
Product Code: TOP8025421 Stock Available
-
Product Code: TOP802647 Stock Available
-
Product Code: TOP8028428 Stock Available