- Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style on both sides; binding edge is unpunched
- Tabs: Printed - 5; quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Alllstate Style Individual Legal Dividers
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - 5 - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 1 Pack
Product Code: AVE82203
Product Unit: PK1
37 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 25
Tab Title: 5
Tabs per Set: 1
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE01401189 Stock Available
-
Product Code: AVE01402170 Stock Available
-
Product Code: AVE0140387 Stock Available
-
Product Code: AVE82202Contact customer service to check availability
-
Product Code: BRTTN730138 Stock Available
-
Product Code: CRD2630238 Stock Available
-
Product Code: CRD2631242 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82203 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Alllstate Style Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced tabs. Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 5 |
| Tabs per Set | 1 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE82219Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE82222Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE82228Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE82229Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE82236Contact customer service to check availability