‹ Prev
Next ›
Avery® Allstate Style Collated Legal Dividers
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 176-200 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Set
Contact customer service to check availability
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 176 - 200; quantity: 25 Tab/Set
- 20% post-consumer material
Select Product Options
Total Number of Dividers: 1
Tab Title: 176-200
Tabs per Set: 25
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82190 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Allstate Style Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced side tabs that are printed on both sides. Tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type). Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 176-200 |
| Tabs per Set | 25 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Allstate Style Collated Legal Dividers
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111334 Stock Available
-
Product Code: BSN01807Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01808502 Stock Available
-
Product Code: BSN20068BXContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN20069BX26 Stock Available
-
Product Code: BSN21906Contact customer service to check availability