‹ Prev
Next ›
Avery® Easy Peel Address Labels, 1-1/3" x 4" , 350 Labels (8162)
x 1 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - White - Paper - 14 / Sheet - 25 Total Sheets - 350 Total Label(s) - For Label Printer - 350 / Pack
38 Stock Available
- Great for address labels, labeling bottles, Ball and Mason jars and more
- Sure Feed technology for a reliable feed through your printer
- Easy Peel label sheets with Pop-up Edge for faster peeling
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Customize with free, easy-to-use online templates
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 8162 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Easy Peel Address Labels, 1-1/3" x 4" , 350 Labels (8162) |
| Marketing Information | Easy Peel White Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. They're perfect for high-volume mailing projects, labeling bottles, Ball and Mason jars, food containers, bath and beauty products, product branding, event decorations, party favors and crafts. Sure Feed technology is designed for a reliable feed through your printer, helping prevent misalignments and jams. The patented Easy Peel feature makes applying these labels a breeze. Simply bend the label sheet to expose the Pop-up Edge, peel off your label and fold the sheet back to flat. To easily customize your labels, use Avery's free online templates and designs. Each sheet includes 14 labels that each measure 4" wide x 1-1/3" high. |
| Packaged Quantity | 350 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 14 |
| Total Number of Labels | 350 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Inkjet |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Easy Peel Address Labels, 1-1/3" x 4" , 350 Labels (8162)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5366282 Stock Available
-
Product Code: AVE75530103 Stock Available
-
Product Code: FAO1270061 Stock Available
-
Product Code: FEL00703193 Stock Available
-
Product Code: KCC21286CT492 Stock Available
-
Product Code: MMM1426530 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75CBX294 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5366282 Stock Available
-
Product Code: AVE75530103 Stock Available
-
Product Code: FAO1270061 Stock Available
-
Product Code: FEL00703193 Stock Available
-
Product Code: KCC21286CT492 Stock Available
-
Product Code: MMM1426530 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75CBX294 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available