‹ Prev
Next ›
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Yes - 12 / Carton
193 Stock Available
- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0520997 Stock Available
-
Product Code: AVE816238 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK404 Stock Available
-
Product Code: BSN04646214 Stock Available
-
Product Code: HAM122549228 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152626 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001252 Stock Available
-
Product Code: FEL0031140 Stock Available
-
Product Code: FEL0051111 Stock Available
-
Product Code: FEL0070567 Stock Available
-
Product Code: FEL007330125 Stock Available
-
Product Code: FEL00789113 Stock Available
-
Product Code: FEL008620159 Stock Available
-
Product Code: FEL008630142 Stock Available
-
Product Code: FEL0724350 Stock Available
-
Product Code: FEL1211249 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0520997 Stock Available
-
Product Code: AVE816238 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK404 Stock Available
-
Product Code: BSN04646214 Stock Available
-
Product Code: HAM122549228 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152626 Stock Available
-
Product Code: PIL36274126 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available