‹ Prev
Next ›
Avery® Economy View Binder
3" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 460 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl - White - 1.79 lb - Gap-free Ring, Rivet, Clear Overlay, Non Locking Mechanism - 1 Each
624 Stock Available
- Simple, lightweight means of organizing your papers
- Round ring holds pages securely
- 2 interior pockets for quick access to loose or unpunched papers
- Clear overlay to customize your cover
- Free templates available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CV11-25-WE |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | Discover sturdy simplicity in a convenient, lightweight package. This Economy View Binder offers a handy solution to your organization needs. Open and close the rings with ease to add or remove papers as needed. Metal round rings mounted on the back hold pages securely and let them lie flat. 3" ring capacity accommodates approximately 460 sheets. Tuck important handouts, pamphlets and other loose or unpunched paperwork into the two interior pockets for quick access. Each pocket holds up to 20 sheets. Put your personal stamp on the binder by designing a customized cover and slipping it into the overlays on the front, spine and back. You can find inspiration in the free, easy-to-use templates available online. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and exposed rivets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 460 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Economy View Binder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BOS40000MBLK396 Stock Available
-
Product Code: BSN656472367 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122580 Stock Available
-
Product Code: LLR60006273 Stock Available
-
Product Code: PAP206222512 Stock Available
-
Product Code: PENBK93CRBP8M33 Stock Available
-
Product Code: RAC04675966 Stock Available
-
Product Code: RAC771822672 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BOS40000MBLK396 Stock Available
-
Product Code: BSN656472367 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122580 Stock Available
-
Product Code: LLR60006273 Stock Available
-
Product Code: PAP206222512 Stock Available
-
Product Code: PENBK93CRBP8M33 Stock Available
-
Product Code: RAC04675966 Stock Available
-
Product Code: RAC771822672 Stock Available