‹ Prev
Next ›
Avery® Index Divider
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 1-25, Table of Contents - 26 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 25 / Set
338 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with Clear, RipProof reinforced tabs; include Table of Contents tab
- Side tabs are printed Avery Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Size: Paper Letter - 8-1/2"W x 11"L; tabs: Printed - 1 - 25; Quantity: 1 Set
- 30% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 11370 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information | Use letter-size, collated legal dividers to organize index briefs, legal briefs, mortgage documentation files, and more. White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs. Tabs are numbered from 1 to 25 on both sides with Avery Style Helvetica Bold typestyle so you can easily access the documents you need. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. Design conforms to all state and federal requirements. Index dividers include a Table of Contents tab. |
| Packaged Quantity | 25 / Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title |
|
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Index Divider
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133811 Stock Available
-
Product Code: BSN01807Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01808502 Stock Available
-
Product Code: BSN058564 Stock Available
-
Product Code: BSN20068BXContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN20069BX26 Stock Available
-
Product Code: BSN21906Contact customer service to check availability