‹ Prev
Next ›
Avery® Standard Collated Legal Dividers
25 x Divider(s) - 25 Printed Side Tab(s) - Digit - 201-225 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Stock Divider - White Tab(s) - 20% - Rip Proof, Reinforced Tab, Pre-printed, Double-sided, Unpunched - 1 Set
11 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: 25 Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 201 - 225; quantity: 25 / Set
- 20% post-consumer material
Select Product Options
Tab Title: 201-225
Tab Color: White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 01338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Standard Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | This Standard Collated Legal Divider Set features side tabs labeled 201 through 225 so it's perfect for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Clear, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type for easy use. Unpunched binding edge on these letter-size dividers gives you the freedom to fit practically any binding system. Dividers are made of white paper stock. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Total Number of Tabs | 25 |
| Tab Position | Side |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 201-225 |
| Tabs per Set | 25 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Standard Collated Legal Dividers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11912285 Stock Available
-
Product Code: AVE11913324 Stock Available
-
Product Code: AVE11914253 Stock Available
-
Product Code: AVE11915185 Stock Available
-
Product Code: AVE11916166 Stock Available
-
Product Code: AVE11917185 Stock Available
-
Product Code: AVE11918170 Stock Available
-
Product Code: AVE11919152 Stock Available
-
Product Code: AVE11921150 Stock Available
-
Product Code: AVE11922147 Stock Available