- Premium, glossy, oval labels provide just the pop you need on glass, plastic, paper and more
- Ideal for branding your products, brochures and mail pieces
- Print-to-the-edge capabilities accommodate impactful, colorful designs that get your brand noticed
- Labels are easy to peel and apply; backed with permanent adhesive
- Free templates make it easy to customize labels and print using your Laser or Inkjet printer
<
>
Avery® Oval Labels, 2" x 3-1/3" , Glossy White, 80ct (22820)
x 2" Width x 3 19/64" Length - Permanent Adhesive - Oval - Inkjet, Laser - Glossy - White - Paper - 8 / Sheet - 10 Total Sheets - 80 Total Label(s) - For Label Printer - 80 / Carton
Product Code: AVE22820
Product Unit: PK80
15 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2256520 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2411082 Stock Available
-
Product Code: LEO74500131 Stock Available
-
Product Code: PENP207C250 Stock Available
-
Product Code: PENQE517A202 Stock Available
-
Product Code: PENQE517B500 Stock Available
-
Product Code: SAN81850A283 Stock Available
-
Product Code: SAU2252122 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 22820 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Oval Labels, 2" x 3-1/3" , Glossy White, 80ct (22820) |
| Marketing Information | Premium glossy labels offer a unique shape to provide just the pop you need. They are ideal for branding your products, brochures and mail pieces. The print-to-the-edge capabilities accommodate impactful, colorful designs that get your brand noticed. Labels are easy to peel and apply. Backed with permanent adhesive, the labels stick to glass, plastic, paper and more, allowing you to put your mark on nearly any product. Labels are easy to format with free online templates and designs. Self-adhesive labels are compatible with laser and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
| Product Type | Multipurpose Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 3 19/64" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Total Number of Labels | 80 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Oval |
| Print Technology |
|
| Finishing | Glossy |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.