- Delivers fast print speeds up to 42 ppm to help increase office productivity
- Triple-layer security to safeguard your network, keep devices secure and protect documents
- Large, scalable paper handling lets you spend less time refilling paper trays
- Built-in Gigabit Ethernet or dual-band wireless for seamless setup and sharing on your wired or wireless network
- Effortlessly select options on touch-screen display using menu navigation and customizable shortcuts
<
>
Brother Workhorse HLL9470CDN Desktop Wireless Laser Printer - Color
42 ppm Mono / 42 ppm Color - 2400 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 620 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect - 150000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: BRTHLL9470CDN
Product Unit: Each
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HLL9470CDN |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | Workhorse |
| Product Model | HLL9470CDN |
| Product Name | Workhorse HL-L9470CDN Enterprise Color Laser Printer |
| Marketing Information | Enterprise Color Laser Printer provides enterprise-level performance, advanced security features, automatic duplex printing and bold color output in a compact footprint ideal for mid-size to large workgroups. Printer helps increase productivity with fast print speeds up to 42 ppm with a maximum print resolution of 2400 x 600 dpi. It delivers built-in value with included, standard-yield toner cartridges that produce 9,000 pages in black/white and 6,500 pages in color. Spend less time refilling paper trays with the 520-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray. Large, 250-sheet output also includes a stapler finisher. Printer is equipped with triple-layer security to help safeguard your network, keep your devices secure and protect documents in transit. Connect using Ethernet networking or dual-band wireless to seamlessly set up and share on your wired network. The 3-1/2" color touch screen offers effortless menu navigation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 42 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 15000 |
Software
| Operating System Supported |
Microsoft:
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 21.3" |
| Weight (Approximate) | 64 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: BRTBU800CLContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTDR810CL5 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810BK2 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810C7 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810M5 Stock Available
-
Product Code: BRTTN810XLBKContact customer service to check availability
-
Product Code: BRTTN810Y7 Stock Available
-
Product Code: BRTTN815BK6 Stock Available
-
Product Code: BRTTN815C10 Stock Available
-
Product Code: BRTTN815M10 Stock Available