- Fiberglass filament reinforcement provides 180lb. tensile strength
- Strong adhesive maintains excellent hold for reliable attachment
- Meets USPS and UPS specifications for worry-free shipments
<
>
Business Source Filament Tape
60 yd Length x 2" Width - 3" Core - White - Film (Fiberglass Reinforced) Backing - 1 Roll
Product Code: BSN64026
Product Unit: RL1
88 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 64026 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Filament Tape |
| Marketing Information |
Filament Tape delivers superior performance. Film backing reinforced with fiberglass filaments offers a full 180 lb. tensile (bursting) strength. It meets USPS and UPS specifications. Core measures 3". |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Filament Tape |
Product Information
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 60 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 180lb |
| Backing Material | Film (Fiberglass Reinforced) |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.