‹ Prev
Next ›
Canon LS82Z Handheld Calculator
Big Display, Large Plastic Keytop - 8 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 0.3" Height x 3.5" Width x 4.4" Depth - 1 Each
160 Stock Available
- Large upright LCD, large key tops and key-top characters
- Includes chain multiplication and division, single live memory and extraction of square root
- Features exponential calculations and reciprocal calculations
- Also offers percentage add-on/discount and overflow and error sign
- Solar and battery-powered; switches from solar to battery in low light
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS82Z |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | LS-82Z |
| Product Name | LS82Z Handheld Calculator |
| Marketing Information | Portable display calculator features an upright LCD to help prevent overhead glare and eyestrain, while the large display makes numbers appear clear and crisp even in the dimmest lighting. Large keytops and key-top characters reduce the chance of miscalculations. Full range of functions include chain multiplication and division, single live memory, extraction of square root, exponential calculations, reciprocal calculations, percentage add-on/discount, and overflow and error sign. Calculator is solar and battery-powered. Powerful solar cells provide all the energy you need under normal room lighting. The battery instantly takes over when the light source dims. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 8 |
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Height | 0.3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 year warranty |
Description
Canon LS82Z Handheld Calculator
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72380295 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10346 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: DIA828381317 Stock Available
-
Product Code: GJO236001186 Stock Available
-
Product Code: GJO2942558 Stock Available
-
Product Code: PIL31020983 Stock Available
-
Product Code: SAN25005247 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72380295 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10346 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: DIA828381317 Stock Available
-
Product Code: GJO236001186 Stock Available
-
Product Code: GJO2942558 Stock Available
-
Product Code: PIL31020983 Stock Available
-
Product Code: SAN25005247 Stock Available