- Essential classroom or home craft tool
- Includes 12 different colors
- Versatile - fold, cut or decorate
- Standard, 9" x 12" paper size
<
>
Crayola Construction Paper
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
Product Code: CYO993200
Product Unit: PK1
23 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: LOC1270884443 Stock Available
-
Product Code: PAC10116943 Stock Available
-
Product Code: PAC6103334 Stock Available
-
Product Code: PAC65071994 Stock Available
-
Product Code: PAC6703238 Stock Available
-
Product Code: PAC8003964 Stock Available
-
Product Code: PAC8403877 Stock Available
-
Product Code: PAC9107362 Stock Available
-
Product Code: PAC99071134 Stock Available
-
Product Code: SAN80699A387 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99-3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Quality construction paper is a must-have for craft and school projects. This pack includes assorted colors in standard 9" x 12" paper size. Cut, fold and color to create unique artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.60" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC6503960 Stock Available
-
Product Code: PAC65071994 Stock Available
-
Product Code: PAC652581 Stock Available
-
Product Code: PAC6526225 Stock Available
-
Product Code: PAC6607633 Stock Available
-
Product Code: PAC7607986 Stock Available
-
Product Code: PAC8007677 Stock Available
-
Product Code: PAC8407468 Stock Available
-
Product Code: PAC92032856 Stock Available
-
Product Code: PAC92072332 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PACP009445046 Stock Available
-
Product Code: PACP10294995 Stock Available
-
Product Code: PACP10295037 Stock Available
-
Product Code: PACP1030431 Stock Available
-
Product Code: PACP10306524 Stock Available
-
Product Code: PACP10306757 Stock Available
-
Product Code: PACP1030742 Stock Available
-
Product Code: PACP655594 Stock Available
-
Product Code: PACP667727 Stock Available
-
Product Code: PACP6685Contact customer service to check availability