‹ Prev
Next ›
Deflecto Double-Sided Sign Holder w/Base
Support 8.50" x 11" Media - Portrait, Vertical - 12.5" Height x 8.8" Width x 2.9" Depth - Plastic, Polystyrene - Clear, Black - Top Loading, Side-loading, Sturdy, Double-sided - 1 Each
21 Stock Available
- Sturdy, freestanding design
- 2-sided panels allow visibility from front and back
- Insert from top and side openings
- Use in hotel, restaurant and retail environments
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4430 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Double-Sided Sign Holder w/Base |
| Marketing Information |
Sturdy, freestanding sign holder effectively displays information for your foodservice and hospitality needs. Crystal-clear panels increase the visibility of important messages. Double-sided design showcases information from both the front and back. Sign and menu inserts slide into the plastic frame easily from the top and sides. Sign holder is perfect for hotel, restaurant and retail use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Media Size Supported | 8.50" x 11" |
| Orientation |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 12.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 13.92 oz |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Double-Sided Sign Holder w/Base
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.