‹ Prev
Next ›
Deflecto Double-Sided Sign Holder w/Base
Support 5" x 7" Media - Portrait, Vertical - 8" Height x 5.3" Width x 2.4" Depth - Plastic, Polystyrene - Clear, Black - Top Loading, Side-loading, Sturdy, Double-sided - 1 Each
13 Stock Available
- Sturdy, freestanding design
- 2-sided panels allow visibility from front and back
- Insert from top and side openings
- Use in hotel, restaurant and retail environments
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4429 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Double-Sided Sign Holder w/Base |
| Marketing Information | Double-sided with sturdy frame and base. Free-standing clear plastic structure. Displays signs from front and back. Inserts slide in easily from top and sides. 5 x 7 in. Black finish. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sign Holder |
Product Information
| Media Size Supported | 5" x 7" |
| Orientation |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Double-Sided Sign Holder w/Base
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329528721 Stock Available
-
Product Code: BSN329546513 Stock Available
-
Product Code: BSN656472257 Stock Available
-
Product Code: BSN656482020 Stock Available
-
Product Code: BSN656501155 Stock Available
-
Product Code: FEL7261323 Stock Available
-
Product Code: HAM105007CT965 Stock Available
-
Product Code: ITA602332595 Stock Available
-
Product Code: LLR60006273 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN329528721 Stock Available
-
Product Code: BSN329546513 Stock Available
-
Product Code: BSN656472257 Stock Available
-
Product Code: BSN656482020 Stock Available
-
Product Code: BSN656501155 Stock Available
-
Product Code: FEL7261323 Stock Available
-
Product Code: HAM105007CT965 Stock Available
-
Product Code: ITA602332595 Stock Available
-
Product Code: LLR60006273 Stock Available