‹ Prev
Next ›
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Serving - Pathways - Microwave Safe - 8.5" Diameter - White, Green, Burgundy, Multicolor - Paper Body - Round - 125 / Pack
1060 Stock Available
- Heavyweight and extra strong
- Perfect for side dishes or small portions
- Compact, low-stacking shape saves storage
- Reduce messes with the Soak-Proof Shield
- Microwavable, cut-resistant design
Select Product Options
Packaged Quantity: 125 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | SXP9PATH |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Ultra® |
| Product Line | Pathways |
| Product Name | Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | Heavyweight paper plates feature a Soak Proof Shield and unique multilayer design that is cut-resistant and helps keep grease from seeping through to the table or tray. Multiple layers combine forces to stand up to the heaviest, messiest foods you serve. Each plate is moisture-resistant, grease-resistant and microwavable. Remarkable inner strength and heavyweight construction make these plates perfect for main dishes or large portions. Compact, low-stacking shape saves up to 60 percent storage space vs. pulp molded and 90 percent vs. foam plates. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Application/Usage | Serving |
| Pattern | Pathways |
| Shape | Round |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.7" |
| Length | 8.5" |
| Diameter | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5342DXCT328 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS1759 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH4824 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS931 Stock Available
-
Product Code: GJO561001816 Stock Available
-
Product Code: KCC030762122 Stock Available
-
Product Code: NES350701141 Stock Available
-
Product Code: RAC771822926 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192681 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5342DXCT328 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS1759 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH4824 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS931 Stock Available
-
Product Code: GJO561001816 Stock Available
-
Product Code: KCC030762122 Stock Available
-
Product Code: NES350701141 Stock Available
-
Product Code: RAC771822926 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192681 Stock Available