- Breathable, mesh back to enhance airflow
- Sturdy, steel frame for long-lasting use
- Padded seat for optimal comfort
- Greenguard certified to emit low chemical emissions
- Effortless mobility with optional casters (not included)
<
>
Eurotech dakota 2 Stackable
Metal Seat Color - Vinyl Seat Material - Four-legged Base - Castillo Metal - 2 / Carton
Product Code: EUT7014071
Product Unit: CT2
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Material: Vinyl
Seat Color: Metal
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | 7014071 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Line | dakota |
| Product Name | dakota 2 Stackable |
| Marketing Information | Dakota Stacking Guest Chair is a perfect, all-around seating solution with its sturdy, steel frame and functional design. Mesh back increases airflow for a comfortable sitting experience. Castillo vinyl-upholstered, padded seat enhances comfort during long periods of sitting. Armless design provides plenty of room without restricting your movement. Optional casters are available (not included) for easy mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Color | Metal |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 19" |
| Back Style | Mesh |
| Back Height | 17" |
| Back Width | 19" |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Castillo Metal |
| Height | 35.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 18.70 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 62% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Metal Seat Color - Vinyl Seat Material - Four-legged Base - Castillo Metal - 2 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: BOPB9479BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB959BKContact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014007Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014008Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014009Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014010Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014069Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014073Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014075Contact customer service to check availability
-
Product Code: EUT7014076Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BOPB619Contact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB639Contact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB8999MContact customer service to check availability
-
Product Code: BOPB959BYContact customer service to check availability
-
Product Code: LLR86202071Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR86202101Contact customer service to check availability
-
Product Code: NTF1310A00SFP01Contact customer service to check availability
-
Product Code: NTF1315A12BFP01Contact customer service to check availability
-
Product Code: NTF1315A12BFP14Contact customer service to check availability
-
Product Code: NTF1320A12BFP01Contact customer service to check availability