‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 20 oz Foam Cups
20 fl oz - White - Styrofoam - Hot Drink, Cold Drink - 500 / Carton
42 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 20 fl oz
Packaged Quantity: 500 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 25250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 20 oz Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 20 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 6.4" |
| Diameter | 3.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe 20 oz Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN3668183 Stock Available
-
Product Code: CLO302083611 Stock Available
-
Product Code: GJO240803637 Stock Available
-
Product Code: KCC50606924 Stock Available
-
Product Code: PAP56047PP108 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3816 Stock Available
-
Product Code: SOL268211127 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN366123935 Stock Available
-
Product Code: BSN3668183 Stock Available
-
Product Code: CLO302083611 Stock Available
-
Product Code: GJO240803637 Stock Available
-
Product Code: KCC50606924 Stock Available
-
Product Code: PAP56047PP108 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3816 Stock Available
-
Product Code: SOL268211127 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available