‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
1488 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATH24 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS1150 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT35 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA45 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD324 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT79 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD297 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CT73 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT5 Stock Available
-
Product Code: GJO10318409 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT19 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD623 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD275 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016243 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637124 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT30 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT19 Stock Available