‹ Prev
Next ›
Kensington W2050 Webcam - 30 fps - Black - USB Type C - 1 Each
1920 x 1080 Video - Auto-focus - 360° Angle - 2x Digital Zoom - Microphone - For Notebook, Computer
Contact customer service to check availability
- Clear, optimal videos thanks to automatic focus and light correction technology
- Easily customize video settings using Kensington Konnect software
- Versatile positioning - electronically pans, tilts and zooms or manually moves 360 degrees horizontally and 37 degrees vertically
- Reduces background noise with 2 omnidirectional microphones
- Compatible with Kensington Ring Light and Telescoping Desk Stand (none included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 81176 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | W2050 |
| Product Name | W2050 Pro Auto-Focus Webcam |
| Marketing Information | This W2050 Pro Auto-Focus Webcam provides a 93-degree view to accommodate multiple participants. It helps you look your best on conference calls using Microsoft Teams, Google Meet, Zoom and more. Powerful, Kensington Konnect software simplifies customizing your video settings. Integrated lens cover lets you control who sees you. Webcam delivers 1080p at 30 frames-per-second to showcase you, your team or your background. Automatic focus and large sensor enhance low-light performance. Adjust it up to 37 degrees vertically or 360 degrees horizontally for the best camera angles. Use the electronic pan, tilt and zoom to optimize your video frame. Two omnidirectional microphones with noise-reduction technology ensure you're heard in every meeting. Present on any device using USB-A or USB-C ports. It meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids using disinfectants without degradation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Display & Graphics
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 360° |
Lens
| Focus Modes | Auto-focus |
| Digital Zoom | 2x |
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 1.9" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Kensington W2050 Webcam - 30 fps - Black - USB Type C - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.