‹ Prev
Next ›
Spracht ZUM-WD-USB-2 Headset
Stereo - USB - Wired - 2.2 Kilo Ohm - 100 Hz to 10 kHz - Over-the-head - Binaural - Circumaural - 5 ft Cable - Noise Cancelling Microphone - Noise Canceling
68 Stock Available
- Leatherette-covered ear cushions for strength and comfort
- Flexible boom mic for optimal placement
- Accommodates most ear sizes with large speaker chambers
- Noise-canceling for use in busy environments
- In-line controller for easy adjustments
Product Details
General Information
| Manufacturer | Spracht Products |
| Manufacturer Part Number | ZUM-WD-USB-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.spracht.com |
| Brand Name | Spracht |
| Product Model | ZUM-WD-USB-2 |
| Product Name | ZUM-WD-USB-2 Headset |
| Marketing Information | Large leatherette-covered ear cushions for comfort and durability. Flexible, rotating microphone boom for optimal left or right placement. Designed for extended use with speaker chambers that comfortably cover most ear sizes. Noise canceling for busy environments. In-line controller allows volume adjustment and speaker or micro mute. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 5 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 105 dB |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
Description
Spracht ZUM-WD-USB-2 Headset
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.