- Great way to add extra storage to your office configuration
- High-quality laminate construction for long-lasting use
- Contemporary design is perfect for a variety of room styles
- Melamine-faced chipboard is durable and strong
- Shelf adjusts for easy storage customization
<
>
Lorell Essentials Series 2-Door Storage Cabinet
36" Width x 22.5" Depth x 29.5" Height - 2 x Door(s) - Cherry - Laminated - Melamine Faced Chipboard (MFC) - Assembly Required
Product Code: LLR69611
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69611 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Essentials Series 2-Door Storage Cabinet |
| Marketing Information | Two-door storage cabinet is part of the Lorell Essentials Series Laminate Furniture. The Essentials Series offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Top, side and adjustable shelf panels are made of 25mm melamine-faced chipboard. Other panels are made of 18mm melamine-faced chipboard. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Cabinet |
Product Information
| Total Number of Doors | 2 |
| Finishing | Laminated |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Melamine Faced Chipboard (MFC) |
| Height | 29.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 22.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.