- Store notepads, files and more in the three slots created by four sturdy veins
- Ascending heights of the veins provide easy viewing and access to contents
- Features double-rimmed, smooth edges and a powder-coat finish
- Design also protects your desktop
<
>
Lorell Mesh Vertical Desktop File Sorter
4 Divider(s) - 5.63" Height x 5.25" Width x 3.13" Depth - Black - Steel - 1 Each
Product Code: LLR84153
Product Unit: Each
17 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST91 Stock Available
-
Product Code: BSN656381591 Stock Available
-
Product Code: DIXX38025202 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340A245 Stock Available
-
Product Code: LEE10053148 Stock Available
-
Product Code: LLR95282Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192949 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84153 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Black Mesh/Wire |
| Product Name | Mesh Vertical Desktop File Sorter |
| Marketing Information | Mesh vertical sorter offers a slender opportunity to store notepads, files and more in the three 1" capacity slots created by four sturdy partitions. Ascending heights of the veins provide easy viewing and access to contents. Steel mesh features double-rimmed, smooth edges and a powder-coat finish. Design also protects your desktop surface. Vertical sorter is recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Dividers | 4 |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 5.63" |
| Width | 5.25" |
| Depth | 3.13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.