- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Printed lining keeps sensitive information hidden from view
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
<
>
Mead White Security Envelopes
Security - #6 3/4 - 6 1/2" Width x 3 5/8" Length - 20 lb - Gummed - White - Wove - 80 / Box
Product Code: MEA75212
Product Unit: BX1
443 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW236 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10122 Stock Available
-
Product Code: BSN243021068 Stock Available
-
Product Code: BSN28650387 Stock Available
-
Product Code: BSN366125909 Stock Available
-
Product Code: BSN42206148 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1067 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | WestRock Company |
| Manufacturer Part Number | 75212 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadwestvaco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | White Security Envelopes |
| Marketing Information | Keep prying eyes off your important documents with this No. 6.75 security envelope with a security tint. The printed lining for privacy is ideal for sending confidential mail. Diagonal flap is fully gummed for secure seal. Each envelope is 20 lb. |
| Packaged Quantity | 80 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #6 3/4 |
| Mailer/Envelope Width | 6 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 3 5/8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Security - #6 3/4 - 6 1/2" Width x 3 5/8" Length - 20 lb - Gummed - White - Wove - 80 / Box
Alternative Products
-
Product Code: BSN3666293 Stock Available
-
Product Code: BSN36663540 Stock Available
-
Product Code: BSN3666481 Stock Available
-
Product Code: BSN36665110 Stock Available
-
Product Code: BSN3666679 Stock Available
-
Product Code: BSN3666745 Stock Available
-
Product Code: BSN3668181 Stock Available
-
Product Code: BSN36682264 Stock Available
-
Product Code: BSN4210234 Stock Available
-
Product Code: BSN4212036 Stock Available