- 2 file drawers with smooth-glide suspension
- Drawers lock to secure your letter-size files
- Durable, steel construction with a baked enamel finish
- 18" depth for an easy fit in your office configuration
<
>
NuSparc Metal Vertical File Cabinet
14.2" Width x 22" Depth x 26.6" Height - 2 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Glide Suspension, 3/4 Drawer Extension, Locking Drawer, Anti-tip - Metallic Charcoal - Metal - Recycled
Product Code: NPRVF222AAML
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72365620 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2411073 Stock Available
-
Product Code: BSN11876338 Stock Available
-
Product Code: BSN17533108 Stock Available
-
Product Code: BSN243051525 Stock Available
-
Product Code: BSN375074990 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920197 Stock Available
-
Product Code: BSN656502027 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961536 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | NuSparc |
| Manufacturer Part Number | VF222AAML |
| Manufacturer Website Address | https:// |
| Brand Name | NuSparc |
| Product Name | Metal Vertical File Cabinet |
| Marketing Information | With a smart, efficient design, the Metal Vertical File Cabinet works well in small spaces and fits under most worksurfaces or desks. It is perfect for your small or home office. Keep your files and possessions secure using the built-in lock for both drawers. Using a patented glide suspension, the drawers smoothly open and close with a 3/4-quarter drawer extension to prevent tipping. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. Bring organization and function to your home or office with this two-drawer file cabinet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Metallic Charcoal |
| Product Material | Metal |
| Material Details |
Metal - File Cabinet |
| Height | 26.6" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
14.2" Width x 22" Depth x 26.6" Height - 2 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Glide Suspension, 3/4 Drawer Extension, Locking Drawer, Anti-tip - Metallic Charcoal - Metal - Recycled
Alternative Products
-
Product Code: LLR00029Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR60155Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR60156Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR669115 Stock Available
-
Product Code: LLR669121 Stock Available
-
Product Code: LLR79129Contact customer service to check availability