‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
677 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865092 Stock Available
-
Product Code: BSN656382308 Stock Available
-
Product Code: DIET COKEContact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF226A656 Stock Available
-
Product Code: OIC99020427 Stock Available
-
Product Code: PQP401000126 Stock Available
-
Product Code: SMD7110910 Stock Available
-
Product Code: SOF48102525 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159143 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062442 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062457 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062441 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062439 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062447 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062452 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865092 Stock Available
-
Product Code: BSN656382308 Stock Available
-
Product Code: DIET COKEContact customer service to check availability
-
Product Code: HEWCF226A656 Stock Available
-
Product Code: OIC99020427 Stock Available
-
Product Code: PQP401000126 Stock Available
-
Product Code: SMD7110910 Stock Available
-
Product Code: SOF48102525 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available