‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
54 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOFQD32498 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2360 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210572 Stock Available
-
Product Code: BSN53366843 Stock Available
-
Product Code: FEL0724350 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1532 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A311 Stock Available
-
Product Code: PAC101186218 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159143 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT192 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1056 Stock Available
-
Product Code: BSN65360337 Stock Available
-
Product Code: BSN65361389 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX697 Stock Available
-
Product Code: BSN6536682 Stock Available
-
Product Code: BSN65369379 Stock Available
-
Product Code: OIC3102228 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOFQD32498 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2360 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210572 Stock Available
-
Product Code: BSN53366843 Stock Available
-
Product Code: FEL0724350 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1532 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A311 Stock Available
-
Product Code: PAC101186218 Stock Available