- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use
- Ideal for everyday home and business use; made from extra heavy-duty, 32 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated, secure seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- Perfect size for small or folded documents without wasting large envelopes on small items
<
>
Quality Park 6 x 9 Extra Heavy-duty Kraft Clasp Envelopes
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 32 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA37755
Product Unit: BX100
58 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16501556 Stock Available
-
Product Code: BSN28650374 Stock Available
-
Product Code: BSN36616371 Stock Available
-
Product Code: BSN3666487 Stock Available
-
Product Code: BSN36665123 Stock Available
-
Product Code: BSN3666755 Stock Available
-
Product Code: BSN36682274 Stock Available
-
Product Code: GPC16560607 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA435689 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37755 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Extra Heavy-duty Kraft Clasp Envelopes |
| Marketing Information | 6" x 9" Extra Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storing and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They are perfect for projects, filing and mailing. Double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Heavy-duty, 32 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 6" x 9" size fits small or folded documents perfectly. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #55 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 32 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 32 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.