- Sustainably Designed: Made with 40% post-consumer recycled polyester, that reuses plastic bottle material and reduces use of virgin plastics.
- Stay-True Colors: Colors stay bright and bold for the entire life of the product.
- Removes Pathogens with Plain Water: Removes 99.9% or more of tested fungi and bacteria, with water alone.
- Superior Durability: Made to withstand up to 200 commercial launderings and 100 with bleach.
- Color-Coded Cleaning: Cloths are color-coded to assist in cleaning by area or task and help reduce cross-contamination.
- More Surface Area: Its advanced warp-knit microfiber is split into 16 filaments with over 95% splitting ratio, for increased surface area while cleaning.
- Cleaning Versatility: Microfiber cleaning cloths are ideal for a multitude of surfaces and cleaning tasks, from wet cleaning to dry dusting, for higher work-shift productivity.
<
>
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Red
For Commercial - 12" Length x 12" Width - Recommended For: Germs Remover, Microbe Remover - Bleach-safe, Washable, Durable, Chemical Resistant - Red - 24 / Pack
Product Code: RCP1820577
Product Unit: PK24
72 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820577 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | HYGEN |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Red |
| Marketing Information | Rubbermaid Commercial Products® HYGEN™ r-40 Recycled Microfiber Cleaning Cloths deliver sustainable strength and proven performance for every cleaning task. Made with 40% post-consumer recycled polyester, HYGEN™ repurposes plastic bottles to reduce reliance on virgin plastics. Engineered for superior durability, it withstands 200 commercial launderings (100 with bleach) while maintaining bright color for easy color coding. Its advanced warp-knit microfiber is split into16 filaments with over 95% splitting ratio, creating maximum surface area to trap dirt and remove 99.9% of tested fungi and bacteria using only water. Designed for wet or dry use, these color-coded cloths help prevent cross-contamination and drive higher productivity across various cleaning tasks. From commercial facilities to home cleaning, HYGEN™ r-40 is built to perform-proving that cleaning supplies can be powerful and responsible. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 200 |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Microfiber |
| Height | 0.06" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
For Commercial - 12" Length x 12" Width - Recommended For: Germs Remover, Microbe Remover - Bleach-safe, Washable, Durable, Chemical Resistant - Red - 24 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AMR1001541CT4 Stock Available
-
Product Code: CLO30824281 Stock Available
-
Product Code: CLO308253066 Stock Available
-
Product Code: CLO30827346 Stock Available
-
Product Code: RCP2134283Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK19281548 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT5 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12CT11 Stock Available