‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow
12" Length x 12" Width - Reusable, Bleach-safe, Chemical Resistant, Launderable - Yellow - 24 / Pack
72 Stock Available
Non-Returnable
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Yellow for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow |
| Marketing Information |
Microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is yellow, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AMR1001541CT3 Stock Available
-
Product Code: CLO308242700 Stock Available
-
Product Code: CLO308252827 Stock Available
-
Product Code: CLO30827279 Stock Available
-
Product Code: TRK19281538 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT4 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12CTContact customer service to check availability