‹ Prev
Next ›
Safco Hands-free Step-on Stainless Receptacle
10 gal Capacity - 27" Height x 14" Width x 14" Depth - Stainless Steel - Stainless Steel - 1 Each
7 Stock Available
- Hands-free design with stainless steel construction is fingerprint-proof with a sleek design
- Lid closes slowly and quietly to prevent any snap-down effect preventing slamming of the lid
- Includes a rigid plastic liner with a built-in bag retainer to hold the bag in place
- Stainless Steel
- 10 gal capacity
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 9687SS |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Marketing Information | Hands-free receptacle offers a sleek design that lets you step on a pedal at the base to open it. Lid closes slowly and quietly to prevent any snap-down effect preventing slamming of the lid. Step-on receptacle is made from stainless steel that is fingerprint-proof to help keep the receptacle sparkling clean. Receptacle includes a rigid plastic liner with a built-in bag retainer to hold the bag in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Waste Receptacle |
Product Information
| Capacity | 10 gal |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 27" |
| Width | 14" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 14 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Safco Hands-free Step-on Stainless Receptacle
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GJO58888Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO588901 Stock Available
-
Product Code: GJO58893Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO5889516 Stock Available
-
Product Code: GJO58896Contact customer service to check availability
-
Product Code: SAF9922TN1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL4 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available