‹ Prev
Next ›
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Tear Resistant, Split Resistant - For Mending, Splicing - 1 Roll
448 Stock Available
- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 27.78 yd
Tape Width: 0.75"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 8101K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch 3/4"W Magic Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG70950G05Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE717T50Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSW20000Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655123253 Stock Available
-
Product Code: BSN653648317 Stock Available
-
Product Code: PIL31021502 Stock Available
-
Product Code: PIL51015Contact customer service to check availability
-
Product Code: VER9631756 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG70950G05Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGE717T50Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSW20000Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655123253 Stock Available
-
Product Code: BSN653648317 Stock Available
-
Product Code: PIL31021502 Stock Available
-
Product Code: PIL51015Contact customer service to check availability
-
Product Code: VER9631756 Stock Available