‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle
Holds Total 1 Tape(s) - 3" Core - Refillable - Soft Grip, Retractable Blade, Adjustable Tension Mechanism - Red - 1 Each
89 Stock Available
- Foam-handled, pistol grip and heavy-duty to effectively dispense packaging tape
- Adjustable braking mechanism applies tension to tape
- Retractable blade
- Holds 3" core tape up to 2" wide and 60 yards long
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | ST-181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle |
| Marketing Information | Easy-to-use pistol grip dispenser makes it easy to apply box sealing tape. Sturdy, durable tape dispenser holds 3" core tape that is up to 2" wide and 60 yards long. Adjustable braking mechanism applies tension to tape. Dispenser also features a retractable blade and soft touch, pistol grip. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Handheld Tape Dispenser |
Product Information
| Holding Tape Capacity | 1 |
| Holding Tape Width | 2" |
| Holding Tape Length | 180 ft |
| Core Diameter | 3" |
| Refillable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Scotch Heavy-Duty Packaging Tape Dispenser - Foam Handle
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
3" Core - Refillable - Ergonomic Design, Adjustable Tension Mechanism, Durable - Red, Black - 1 EachProduct Code: SPR6853138 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAPP418712 Stock Available
-
Product Code: BSN243051001 Stock Available
-
Product Code: BSN329546633 Stock Available
-
Product Code: CCS23617Contact customer service to check availability
-
Product Code: COS091524Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC13135430 Stock Available
-
Product Code: PIL3125851 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAPP418712 Stock Available
-
Product Code: BSN243051001 Stock Available
-
Product Code: BSN329546633 Stock Available
-
Product Code: CCS23617Contact customer service to check availability
-
Product Code: COS091524Contact customer service to check availability
-
Product Code: KCC13135430 Stock Available
-
Product Code: PIL3125851 Stock Available