‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Breakage Resistance - For Packing, Mailing, Moving, Shipping, Protecting, Holding - 6 / Pack
530 Stock Available
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Release coating makes unwind easy
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 38506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. It holds strong on all box types, including 100 percent recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done - just one strip at a time so you save time. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability | Breakage Resistance |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST490 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW561 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK404 Stock Available
-
Product Code: BSN2865091 Stock Available
-
Product Code: BSN375131245 Stock Available
-
Product Code: BSN42251222 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: IPG844644 Stock Available
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK7004Contact customer service to check availability
-
Product Code: IPGK7450Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM38504RD422 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC8 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD007Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV7300Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV83000Contact customer service to check availability
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11AST490 Stock Available
-
Product Code: BICBL11YW561 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK404 Stock Available
-
Product Code: BSN2865091 Stock Available
-
Product Code: BSN375131245 Stock Available
-
Product Code: BSN42251222 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available