- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
Sharpie S-Gel Pens
1 mm Pen Point - Retractable - Red Ink - Gel-based - 1 Dozen
Product Code: SAN2096136
Product Unit: DZ1
Contact customer service to check availability
Select Product Options:
Ink Color: Red
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366125970 Stock Available
-
Product Code: BSN366131042 Stock Available
-
Product Code: BSN53366490 Stock Available
-
Product Code: BSN656391317 Stock Available
-
Product Code: ITA361803445 Stock Available
-
Product Code: ITA602332371 Stock Available
-
Product Code: PFX4312253 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192956 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096136 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with red ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Red |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
1 mm Pen Point - Retractable - Red Ink - Gel-based - 1 Dozen
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.