- 2 fasteners keep papers secure and in order
- Reinforced tab for added durability
- 11 point colored stock for everyday use
- Expands 3/4" for greater storage capacity
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 x Prong K Style Fastener - 2" Fastener Capacity - Assorted Tab Position - 11 pt. - White - Durable, Reinforced Tab - 10% Recycled - 50 / Box
Product Code: SMD12840
Product Unit: BX50
15 Stock Available
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
Color: White
People who bought this also bought
-
Product Code: ASH10700Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00196236 Stock Available
-
Product Code: BSN656502085 Stock Available
-
Product Code: FEL7261431 Stock Available
-
Product Code: HERN4828EWRC1241 Stock Available
-
Product Code: MEA05222192 Stock Available
-
Product Code: MTH01854435 Stock Available
-
Product Code: TRPU44406NHD4K64 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 12840 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Fastener File Folders |
| Marketing Information | Used by attorneys, bankers or salespeople to keep meeting notes and written drafts, these durable top-tab folders with 2" prong, K-style fasteners speed filing and retrieval. Two fasteners per folder provide two separate filing surfaces. Keep meeting notes on one side and written drafts on the other. Letter-size folders feature 1/3-cut assorted tabs and are scored for 3/4" expansion. Reinforced tab is 1/2" high. Each folder is made from 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | Prong K Style |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |