‹ Prev
Next ›
Smead AlphaZ ACCS Color-Coded Labels
F - x 1" Width x 1 5/8" Length - Orange - Laminated - 10 / Sheet - 100 / Pack
144 Stock Available
- Put an end to misfiled records and cut filing and retrieval time with these color-coded alphabetic labels
- Use as a secondary label with name labels, or use as primary coding labels
- Wraparound labels are readable from both sides of file folder tabs
- Labels are 1"W x 1-5/8"H before folding; Orange
- 100 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67176 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | AlphaZ |
| Product Name | AlphaZ ACCS Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Color-coded alphabetical labels help put an end to misfiled records and cut filing and retrieval time. Labels wrap around the folder tab (top tab or end tab) so they are readable from both sides of the folder. Color is compatible with other Alpha-Z label styles. Clear laminate keeps labels clean and colors bright, even with frequent handling. Each sheet has 10 labels. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 1 5/8" |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Print/Message | F |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead AlphaZ ACCS Color-Coded Labels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD67171147 Stock Available
-
Product Code: SMD67175255 Stock Available
-
Product Code: SMD6717917 Stock Available
-
Product Code: SMD67180Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67181Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67185253 Stock Available
-
Product Code: SMD671877 Stock Available
-
Product Code: SMD6719411 Stock Available
-
Product Code: SMD67195Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD671967 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.