‹ Prev
Next ›
Smead AlphaZ ACCS Color-Coded Labels
K - x 1" Width x 1 5/8" Length - Light Brown - Laminated - 10 / Sheet - 100 / Pack
Contact customer service to check availability
- Use alphabetic labels to put an end to misfiled records and speed file retrieval time
- Labels wrap around the folder tab so they are readable from both sides
- Clear laminate keeps labels clean and colors bright, even with frequent handling
- Each sheet contains 10 labels; 10 sheets/resealable poly bag
- Compatible with AlphaZ label styles
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | AlphaZ |
| Product Name | AlphaZ ACCS Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Color-coded alphabetical labels help put an end to misfiled records and cut filing and retrieval time. Labels wrap around the folder tab (top tab or end tab) so they are readable from both sides of the folder. Color is compatible with other Alpha-Z label styles. Clear laminate keeps labels clean and colors bright, even with frequent handling. Each sheet has 10 labels. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 1 5/8" |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Print/Message | K |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Light Brown |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead AlphaZ ACCS Color-Coded Labels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD67171Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67175Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67176Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67179Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67180Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67185Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67187Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67194Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67195Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD67196Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.