- Keep large amounts of paper neatly organized
- Safely store and transport documents of any size
- Protective flap with elastic-cord closure for security
- Expands 2" to hold up to 400 sheets
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
<
>
Smead Letter Recycled File Wallet
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 1 Pocket - 11 pt. - Red - Elastic Closure, Heavy Duty, Flap - 10% Recycled - 1 / Pack
Product Code: SMD77205
Product Unit: BX10
37 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Sheet Size: 8.5" Width x 11" Length
Color: Red
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 77205 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Wallet |
| Marketing Information | Organize lecture notes, workbooks and papers for a single subject with Expanding Wallets. Each features heavy-duty construction, full-height gussets, and an elastic cord to keep the protective flap securely closed for easy transport. Heavy-duty wallet expands up to 2" and is made of 11 point colored stock. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | File Wallet |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 2.39 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.