‹ Prev
Next ›
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 1 Divider - 25 pt. - Pressboard - Red - Heavy Duty, Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
35 Stock Available
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 18775 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Product Name | Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. SafeShield adds protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Fasteners on front and back panels and the divider create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions 1 and 3. Legal-size folder also offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The divider offers a 1" SafeShield-coated, twin-prong fastener and is made of 17 point stock. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 1 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 6.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE05720206 Stock Available
-
Product Code: BSN157292033 Stock Available
-
Product Code: BSN366124007 Stock Available
-
Product Code: BSN656382248 Stock Available
-
Product Code: BSN656393603 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C73 Stock Available
-
Product Code: SOF48102500 Stock Available
-
Product Code: TOM686201102 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE05720206 Stock Available
-
Product Code: BSN157292033 Stock Available
-
Product Code: BSN366124007 Stock Available
-
Product Code: BSN656382248 Stock Available
-
Product Code: BSN656393603 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C73 Stock Available
-
Product Code: SOF48102500 Stock Available
-
Product Code: TOM686201102 Stock Available