‹ Prev
Next ›
Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 14" - 2 x 2B Fastener - 14 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced - 10% Recycled - 50 / Box
Contact customer service to check availability
- Straight-cut tab for color-coded indexing
- Heavyweight, 14 point stock for increased durability
- Reinforced tab for extra strength and durability
- 2 fasteners keep papers secure and in order
- Expands 3/4" for greater storage capacity
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Number of Fasteners: 2
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 37215 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Shelf-Master |
| Product Name | End Tab Fastener Folders with Divider and Shelf-Master Reinforced Tab |
| Marketing Information | These end-tab folders feature straight-cut tabs for color-coded indexing and two 2B-style fasteners for subdividing documents inside the folder. Fasteners are in positions No. 1 and 3. Shelf-Master reinforced tab provides extra strength. Legal-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2B |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 15 1/4" |
| Weight (Approximate) | 2.42 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.