‹ Prev
Next ›
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Blue, Green, Yellow, Red - 10% Recycled - 100 / Box
17 Stock Available
- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Assortment: 25 each of blue, green, red and yellow
Select Product Options
Color: Blue,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11987 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | Find critical files fast with SuperTab file folders. Get nearly double the labeling area of standard file folders so you can write larger or use more lines of description. These sturdy, durable file folders fit any vertical or lateral filing system. The SuperTab offers a 90 percent larger label area than tabs on standard folders for improved labeling. Your labels will be easy to see because you can use larger text or more lines of text. Extra-wide, 1/3-cut tabs are 7/8" high. Letter-size folders are made of 11 point stock and scored for 3/4" expansion. Assorted colors include blue, red, yellow and green. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 14 5/8" |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN4385155 Stock Available
-
Product Code: BSN65799174 Stock Available
-
Product Code: CNMPGI1200CMY26 Stock Available
-
Product Code: CNMPGI1200XLBK18 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071345 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207957 Stock Available
-
Product Code: ELI7588311 Stock Available
-
Product Code: RAC84251459 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN4385155 Stock Available
-
Product Code: BSN65799174 Stock Available
-
Product Code: CNMPGI1200CMY26 Stock Available
-
Product Code: CNMPGI1200XLBK18 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071345 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207957 Stock Available
-
Product Code: ELI7588311 Stock Available
-
Product Code: RAC84251459 Stock Available