‹ Prev
Next ›
Solo 12 oz Bistro Design Hot Cups
12 fl oz - Maroon - Poly Paper - Hot Drink, Coffee, Tea, Cocoa - 300 / Carton
Contact customer service to check availability
- For hot beverages
- Sturdy, reliable, upscale container
- Stylish, maroon design
- Size: 12 oz.
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 300 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | OF12BI0041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Bistro |
| Product Name | 12 oz Bistro Design Hot Cups |
| Marketing Information | Hot drink cups provide a sturdy, reliable container for all of your hot drink needs. Single-sided, poly paper cups deliver high performance and an upscale appearance. The cups are lined with polyethylene that acts as a moisture barrier to keep liquid inside the cup and prevent leaking. Smooth rolled rim gives rigidity to the cup. |
| Packaged Quantity | 300 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Maroon |
| Product Material | Poly Paper |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo 12 oz Bistro Design Hot Cups
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.