‹ Prev
Next ›
TimeMist Classic Metered Aerosol Dispenser
0.25 Hour Medium - 30 Day Refill Life - 6000 ft³ Coverage - 2 x AA Battery - 1 Each - White
75 Stock Available
- Automatically dispenses fragrance every 15 minutes
- Dispenser is easy to install, maintain and clean for convenient use
- Refill lasts 30 days for optimal performance
- Perfect for use in medium to large breakrooms and washrooms
Product Details
General Information
| Manufacturer | Zep, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1047717 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zepinc.com |
| Brand Name | TimeMist |
| Product Line | Classic |
| Product Name | Classic Metered Aerosol Dispenser |
| Marketing Information | TimeMist metered aerosol fragrance dispenser automatically dispenses fragrance every 15 minutes. It is ideal for use in medium to large breakrooms and washrooms. Dispenser is easy to install, maintain and clean. Operate using two or four AA cell alkaline batteries (sold separately). Using four batteries mean you can wait long before replacing them. Fragrance refill lasts 30 days. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Interval Air Freshener Dispenser |
Product Information
| Spray Levels | Medium |
| Spray Settings | 0.25 Hour |
| Coverage Volume | 6000 ft³ |
| Refill Type | Aerosol |
| Refill Life | 30 Day |
| Features |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 14.3" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
TimeMist Classic Metered Aerosol Dispenser
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: TMS1042771855 Stock Available
-
Product Code: TRK290089107 Stock Available
-
Product Code: TRK47288464 Stock Available
-
Product Code: TRK473208Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5511282Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5716083 Stock Available
Accessories
-
Product Code: TMS1042756292 Stock Available
-
Product Code: TMS1042756CT23 Stock Available
-
Spray - 6000 ft³ - 6.6 fl oz (0.2 quart) - Citrus - 30 Day - Long Lasting, Odor Neutralizer - 1 EachProduct Code: TMS1042781238 Stock Available
-
Product Code: TMS1042781CT18 Stock Available
-
Product Code: TMS10427862433 Stock Available
-
Product Code: TMS1042786CT201 Stock Available
-
Product Code: TMS1042810384 Stock Available
-
Product Code: TMS1042810CT31 Stock Available
-
Product Code: TMS1042818214 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: TMS1042771855 Stock Available
-
Product Code: TRK290089107 Stock Available
-
Product Code: TRK47288464 Stock Available
-
Product Code: TRK473208Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5511282Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5716083 Stock Available