‹ Prev
Next ›
TORK Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7
2 Ply4" Length - 750 Sheets/Roll - 4.75" Roll Diameter - White - Paper - 36 / Carton
64 Stock Available
- Use in Tork Elevation Coreless High-Capacity Bath Tissue Dispensers
- High capacity means less maintenance and reduced risk of paper shortage
- Combines the sustainability of a coreless roll with the softness of an embossed, premium tissue
- Rapid breakup ideal for all plumbing systems
- Polybundles reduce storage space required and packaging waste to manage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 472884 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Name | Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7 |
| Marketing Information | Premium Coreless High Capacity 2-ply Toilet Paper combines the sustainability of coreless toilet paper with the softness of an embossed, premium tissue. With 50 percent more capacity than other premium rolls, it means fewer maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. Coreless design and polybundled packaging allow you to manage waste effectively and responsibly with less trash to remove and more time for the other tasks. Ideal for high-end washrooms with high focus on guest satisfaction and low to medium traffic, this bathroom tissue delivers rapid breakup so it's ideal for all plumbing systems. |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Product Type | Paper Tissue |
Product Information
| Sheets Per Roll | 750 |
| Full Size | 4" |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 4.75" |
| Application/Usage |
|
| Quality Level | Premium |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Width | 3.7" |
| Length | 250 ft |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser | Tork T7 Dispensers |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
TORK Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TMS1042771843 Stock Available
-
Product Code: TMS104771775 Stock Available
-
Product Code: TRK290089107 Stock Available
-
Product Code: TRK473208Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5511282Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5716083 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: TMS1042771843 Stock Available
-
Product Code: TMS104771775 Stock Available
-
Product Code: TRK290089107 Stock Available
-
Product Code: TRK473208Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5511282Contact customer service to check availability
-
Product Code: TRK5716083 Stock Available