‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Red Ink - Metal Tip - 1 Dozen
72 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Red
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60042 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.5mm micro tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Micro point pens produce neat and precise lines for intricate writing, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek micro point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro |
| Ink Color | Red |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
uniball™ Onyx Rollerball Pens
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE8160235 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE991 Stock Available
-
Product Code: BSN42250253 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152242 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152609 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152455 Stock Available
-
Product Code: PIL31020874 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B361 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE8160235 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE991 Stock Available
-
Product Code: BSN42250253 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152242 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152609 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152455 Stock Available
-
Product Code: PIL31020874 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B361 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192631 Stock Available