<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
Product Code: UNV40307
Product Unit: Each
1700 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40307 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Clip Type | Butterfly Clip |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Translucent Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: OIC83099Contact customer service to check availability
-
Product Code: OIC8321715 Stock Available
-
Product Code: UNV05561236 Stock Available
-
Product Code: UNV05610164 Stock Available
-
Product Code: UNV05610VP2 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VP115 Stock Available
-
Product Code: UNV40310136 Stock Available
-
Product Code: UNV40312Contact customer service to check availability