‹ Prev
Next ›
Universal Construction Paper
Art Project, Classroom, Craft, Poster, Display, School, Home Project - 9" x 12" - 76 lb Basis Weight - Black, Blue, Brown, Green, Orange, Pink, Purple, White - Paper - 200 / Pack
Contact customer service to check availability
- Brightly colored, all-purpose, heavy-weight construction paper
- heavy-weight paper offers sturdiness and durability for art and craft projects
- Ideal for posters, displays and school assignments
- Must-have for classroom crafts to homemade art projects
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20900 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information |
Brightly colored, all-purpose, heavyweight construction paper offers sturdiness and durability for art and craft projects. The vibrant color assortment is ideal for posters, displays and school assignments. Must-have for classroom crafts to homemade art projects. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Basis Weight | 76 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | India |
Description
Universal Construction Paper
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002921 Stock Available
-
Product Code: PAC1030041344 Stock Available
-
Product Code: PAC1030264939 Stock Available
-
Product Code: PAC103038202 Stock Available
-
Product Code: PAC103041202 Stock Available
-
Product Code: PAC103051192 Stock Available
-
Product Code: PAC103057235 Stock Available
-
Product Code: PAC103063111 Stock Available
-
Product Code: PAC10312758 Stock Available
-
Product Code: PACP655540 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340018 Stock Available
-
Product Code: PAC10340156 Stock Available
-
Product Code: PAC10340347 Stock Available
-
Product Code: PAC10340472 Stock Available
-
Product Code: PAC10340516 Stock Available
-
Product Code: PACP10295016 Stock Available
-
Product Code: PACP10306510 Stock Available
-
Product Code: PACP103067107 Stock Available
-
Product Code: PACP10307424 Stock Available
-
Product Code: PACP668510 Stock Available